Kabartma Satranç Takımı

GÖRME ENGELLİLER İÇİN KABARTMA SATRANÇ TAKIMI

Görme engelliler kabartma satranç takımlarıyla satranç oynuyorlar. Bu takımlarda tahtadaki siyah kareler beyaz karelere göre elle dokunulduğunda fark edilecek kadar yüksek yapılıyor. Beyaz taşlarla siyah taşları birbirinden ayrımak için, siyah taşların üstlerine bir çivi ya da raptiye monte ediliyor. Satranç tahtasındaki karelerin ortasında birer delik yer alıyor. Taşların altına ise bu deliklere uygun çubuklar ekleniyor. Böylece satranç taşları karelerdeki deliklere takıldığı için elle dokunulduklarında devrilmiyor ya da kaymıyor.

Kabartmalı satranç takımları ülkemizde bazı engelli dernek ve vakıfları tarafından ürettirilip dağıtılabiliyor. Görme engellilerle ilgili ürün satan firmalar da imal ettirerek ya da yurt dışından getirerek kabartmalı satranç takımları satabiliyorlar. Yurt dışında görme engellilerle ilgili erişilebilir ürünler çıkaran işletmelerden de internet üzerinden alış veriş yöntemiyle kabartmalı satranç takımları temin edilebilir.

Kabartmalı satranç takımları tahtadan ya da plastikten imal ediliyor. Ahşap takımların ülkemizdeki satış fiatları bugün itibariyle 100 Lira cıvarındadır. Yurt dışından ise döviz bazında daha pahalıya getirtilebilmektedir. Plastik takımların fiatları ise daha düşük olmaktadır.