HELEN KELLER

 

Helen Keller

Helen Adams Keller ABD'li Pedagog (27 Haziran 1880-1 Haziran 1968)

Bebeklik çağından itibaren kör-sağır ve dilsiz olan Helen Keller’in, engellerine rağmen başardıkları, onu efsanevi bir kişilik haline getirmiştir. 27 Haziran 1880 günü küçük bir kasabada, gören ve duyan bir bebek olarak doğan Helen Keller, on dokuz aylıkken geçirdiği bir ateşli hastalık sonucu görme, işitme ve konuşma yetilerini yitirdi. Fazlasıyla huysuz ve bakımı zor bir çocuk haline gelen Helen'in ailesi çok zor bir duruma düşmüştü. 6 yaşındayken Helen’in ebeveynleri, Graham Bell ile temas kurdular. Graham Bell telefonun icadından sonra kendisini sağır çocukları eğitmeye adamıştı. Bell, aileye Perkins Enstitüsü ve Massachusetts Sağırlar Evi ile görüşerek bir öğretmen bulabileceklerini söyledi. Böylece efsanevi öğretmen Anne Mansfield Sullivan ile tanıştılar. Kendisi de çok az görme yeteneğine sahip olan ve aynı kurumda eğitim görmüş bulunan Anne Sullivan, Helen'a okuma - yazmayı, konuşmayı öğretti ve normal bir eğitim almasını sağladı.

Helen'in konuşmayı öğrenmesi, yaşamının ilk on dokuz ayında zihninde yer etmiş olan "su" sözcüğünden yola çıkarak başladı. Öğretmeni Anne Sullivan, Helen'i bir su pompasının yanına götürüp elini oraya tutmuş ve hemen ardından eline "su" sözcüğünü yazmıştı. Bu ilk sözcüğü takip eden bir kaç saat içinde Helen, 30 yeni sözcük daha öğrenmeyi başardı. Perkins Enstitüsü, Helen'in başarılarını kamuoyuna duyurduğunda Helen Keller, tüm dünyada tanınan bir karaktere dönüştü.Arkadaşı ünlü yazar Mark Twain, onun ünü hakkında şöyle dedi: Sezar, Büyük İskender, Napolyon, Homeros, Shakespeare ve bütün ölümsüzlerle aynı kulüpte buluşan insan. Bundan bin yıl sonra da en az bugünkü kadar ünlü olmaya devam edecek.

Helen, Massachusetts körler okulunda, New York sağırlar okulunda okuduktan sonra eğitimini Massachusetts'da, Anne ile birlikte 1896 da gittiği Cambridge School for Young Ladies adlı okulda sürdürdü. 1900 de ise günümüzde Harvard Üniversitesi ile birleşmiş olan, kadınların devam ettiği Radcliffe College adlı yüksek öğrenim kurumuna devam etti. Eğitimi boyunca ve yaşamının geri kalanında yanında Anne Sullivan vardı. Bu okuldaki zorlu çalışma, Anne Sullivan’ın gözlerinin daha da bozulmasına yol açmıştı. Helen, 1904 yılında mezun olduğunda lisans derecesi alan ilk kör-sağır oldu. Resmi eğitimi burada bitse de hayatı boyunca pek çok üniversiteden onursal doktora derecesi aldı.

Üniversite eğitimi sırasında Helen, hayat hikayesini kaleme aldı. Hem normal, hem braille daktilosu ile yazdığı bu kitabı 1903 de yayımladı. Başlangıçta çok satılmasa da "Hayatımın Öyküsü" adlı bu kitap, sonradan bir klasik haline geldi. Kitaplarının en popüleri olan "Hayatımın Öyküsü", 50 dile çevrildi. İkili, bu ilk kitabın yayımlanmasını sağlayan tanınmış sosyalist eleştirmen John Albert Macy ile çok iyi dost oldu. 1905 te John Albert Macy ile evlenen Anne, Anne Sullivan Macy adını aldı. Evlilik, öğrenci-öğretmen ilişkisini fazla değiştirmedi. Helen artık Macy çifti ile birlikte Massachusetts'da yaşamaya başladı. Helen Keller, bu dönemde çevresini nasıl algıladığını anlatan "Yaşadığım Dünya" adlı kitabını yazdı. Sosyalist düşünce ile tanışması da aynı dönemde John Macy sayesinde oldu.Helen Keller ve Anne Mansfield SullivanHelen ve Anne yıllarca dünyayı gezip konuşmalar yaptılar. Deneyimleri ve inançları hakkındaki konuşmaları, kalabalıkları çok etkiliyordu. Bu sunumlarda, Helen'in sözlerini Anne kelime kelime açıklıyor ve sonra soru-cevap kısmına geçiliyordu. Geçimlerini bu konuşmalarla sağlamaktaydılar. ancak 1918 ten itibaren de bir vodvil sergilemeye başladılar. Helen'in ilk defa "su" sözcüğünü anladığı anı gösteren bu gösteri çok ilgi çekti.
1918 de üçlü New Yor 'a yerleşti. Turneler devam etmekteydi ve kazandıkları hatırı sayılır miktarda para Amerikan Görme Engelliler Vakfı'na gelir olmaktaydı. Helen Keller, toplanan bağışlarla kör insanların ailelerinin yaşam koşullarını iyileştirmeye büyük katkıda bulundu.
1921 de Helen'in annesi Kate hayatını kaybedince tek yardımcısı olarak Anne kaldı. Ne var ki o da aynı yıl hastalandı ve 1922 de yaşadığı bronşit yüzünden sadece fısıldayarak konuşabilir hale geldi. Böylece Helen, sahnede yalnız kaldı. 1914 de onlarla sekreter olarak çalışmaya başlayan Polly Thomson, Anne'nin rolünü üstlenince bu güçlük aşıldı ve şovları yoluyla vakıf için kaynak sağlama işi sürdü. 1931 de İngiltere Kral ve Kraliçesi ile de tanıştılar.

Bu yıllarda Anne'nin sağlığı gittikçe kötüleşmekte idi. 1936da yaşamını yitirdi. Anne'nin ölümünden sonra Helen, Polly ile beraber Connecticut'a yerleşti. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Helen ve Polly, çalışmalarını sadece Amerikalı Görme Engelliler için değil, tüm dünyadaki görme engelliler için sürdürdüler; Japonya, Avustralya, Güney Amerika, Avrupa ve Afrika'ya gittiler.

1953 yılında Helen Keller'in hayatını konu alan bir belgesel çekildi ve bu film Oscar ödülü kazandı. Helen, bundan sonra,Anne Sullivan'ı anlattığı kitabı "Öğretmen" üzerinde yeniden çalışmaya başladı ve 1955 te yayımladı.

Polly Thompson, 1957 de geçirdiği kalp krizinin ardından tam olarak iyileşemeyerek 1960 yılında hayatını yitirdi. Külleri, Washington DC'de Anne Sullivan'ın mezarının yanına gömüldü. Son yıllarında Polly'e bakan hemşire Winnie Corbally, Helen'in yardımcılığı görevini üstlendi.

1957 de Mucize İşçi adlı drama ilk defa gösterildi. Çocuk Helen'le iletişim kurmayı başaran Anne Sullivan'ı anlatan bu drama ilk önce ABD'de bir televizyon oyunu olarak sergilendi. 1959 da bir Brodway oyunu olarak yeniden yazıldı ve iki yıl boyunca çok ilgi gördü, 1962 de ise film yapıldı ve hem Anne'yi (Anne Bancroft) hem de Helen'i (Patty Duke) oynayan oyuncular Oscar kazandı.
1961 de ilk kalp krizini yaşayan Helen, sosyal yaşamdan uzaklaştı. Katıldığı son etkinlik Washington DC'deki Lions toplantısı oldu. Washington'a bu gidişinde Başkan Kennedy tarafından da Beyaz Saray'da ağırlandı.

Sosyal hayattan uzaklaşsa da Helen Keller unutulmamıştı ve 1964 te ulusun en büyük sivil madalyası olan Özgürlük Madalyası'nı Başkan Johnson'dan aldı. 1 Haziran1968de uykusunda iken hayatını kaybetti. Külleri Anne Sullivan ve Polly Thomson'ın yanına gömüldü.