Jorge Luis Borges

 

Jorge Luis Borges Kitapları ve kedisiyleJ.Luis Borges Beyaz KedisiyleJorge Luis Borges 24 Ağustos 1899'da Buenos Aires'de doğmuş,14 Haziran 1986'da vefat etmiş Arjantinli şair,öykü,deneme yazarı,çevirmendir.Babası da görme engelli olan Jorge Luis Borges,ailesinden gelen hastalık nedeniyle görme bozukluğu çekmiş,1955'te görme duyusunu tamamen kaybetmiştir. 
Babasının annesi İngiliz olduğu ve evde iki lisan birden konuşulduğu için daha çocukken her iki lisanı da çok güzel konuşabiliyordu. Oğluna satranç tahtasında Zenon'un Paradoksunu öğreten baba Jorge Guillermo Borges avukat ve psikoloji öğretmeniydi. Evlerinde Borges'in muhayyilesini sürekli olarak işgal edecek bir bahçe ve kütüphane vardı.
 
Büyülü Gerçekçilik akımının önde gelen isimlerinden Borges,çağımıza damgasını vuran eserleriyle birçok ödül almış,defalarca Nobel Ödülüne aday gösterilmiştir.1935 yılında yayınlanan kitabı Alçaklığın Evrensel Tarihi Lâtin Amerika edebiyatını derinden etkilemiş,kitabın yayınlandığı bu tarih Lâtin Edebiyatında dönüm noktası olarak nitelenmiştir.Gerçeği ve hikâyeyi harmanladığı eserinde Borges, doğudan batıya,Çin,Afrika,Amerika,Arap âlemine kadar ünlü alçakları kendine özgü mizahî bir dille anlatıyor.
 
 1923'te ilk kitabı olan Buenos Aires Tutkusu (Ferver de Buenos Aires)'i çıkardı. 1924-1933 arası Borges için oldukça heyecan verici bir zamandı. Bu dönemde pek çok yazısı ve şiiri basıldı.  J.L.Borges,annesi, ablası hapse girmiş,maddî manevi bir çok sıkıntılarla yaşamış.Hayalinde ki meslek olan Arjantin Ulusal Kütüphanesi Müdürlüğüne getirildiği yıl tamamen kör olmasında dile getirdiği; "Bana aynı anda hem 800,000 kitabı hem de karanlığı veren Tanrı'nın muhteşem ironisi" sözleri ünlüdür.Yolları Çatallanan Bahçe'de okuru,çatallanan yollardan geçirip,dimağlarında çok güzel bahçelere götürür.
 
Eserleri: Karanlığa Övgü-Şiir
 
Sonsuzluğun Tarihi-Denemeler
 
Tango ve Milangolar için sözler