Görmeyenler için sesli ve kabartma gitar eğitim dokümanı

Bir müzik aleti çalmayı öğrenmek isteyen görme engelliler yakın çevrelerinde bulunan müzik kurslarına başvurduklarında genellikle öğretmenlerin  onlara nasıl eğitim vereceklerini bilememeleri ve uygun öğrenim dokümanı bulunmaması sıkıntısını yaşarlar. Kimi durumlarda ücreti ödenilerek dahi kurslardan yararlanılamaması sonucuyla karşılaşılır. İşte bu sorunu çözmeye katkıda bulunmak amacıyla oluşturduğum kabartma yazılı ve sesli gitar dersi eğitim materyalini paylaşmak istedim.

Aşağıdaki bağlantıları tıklayarak kabartma gitar metodu ile bu metodun sesli kayıtlarını bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu kitap benim gitar çalışmaya başladığım yıllarda kullandığım Ziya Aydıntan’ın Birinci Gitar Metodudur. Bakırköy Halk Eğitimi Merkezinde görme engelli arkadaşlara gitar kursu verirken, dersler ilerledikçe gören gitarist arkadaşlarıma okutarak adım adım bu metodu kabartma notaya aktarıyorum ve parçaların sesli kayıtlarını da hazırlıyorum. Bu nedenle kabartma notalarla ses kayıtları zaman zaman güncellenerek arttırılacaktır. Kabartma nota dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra ulaşabileceğiniz en yakın merkezde Braille kabartma yazı basabilen bir yazıcıdan çıktısını alınız. Ses kayıtları ise Mp3 formatında olup bilgisayar ya da Mp3 çalarlarınızda dinleyebilirsiniz. Bu kayıtların içinde kabartma nota işaretlerini anlatan bir ses dosyası da mevcuttur.

Unutulmamalıdır ki enstruman öğrenimi mutlak surette bir eğitimci eşliğinde, bire bir çalışma ile yapılır. Dolayısıyla burada sunulan sesli ve kabartma materyal gitar çalmayı öğrenme konusunda öğrenci ve öğretmen için ancak yardımcı bir kaynaktır, tek başına yeterli olduğu söylenemez.

Gelecekte görmeyenler için kapsamlı bir Gitar Öğrenimi Eğitim Seti hazırlama projemiz mevcuttur.
Lütfen yorum ve önerilerinizi "kerimaltinok@gmail.com" adresine gönderiniz.

Müzik dolu günler dilerim.  Kerim Altınok

 Görmeyenlere yönelik sesli gitar derslerini indirmek için tıklayınız

Görmeyenlere yönelik kabartma gitar notalarını indirmek için tıklayınız