Doç.Dr.Koray Sazlı

Doç.Dr.Kompozitör Koray Sazlı

Yar.Doç.Koray Sazlı piyano başında

    Koray Sazlı 1973 yılında İstanbul´da doğdu.İlkokul çağlarında bir hastalık neticesi görme duyusunu kaybetti.Sekiz yaşında,Müzik çalışmalarına,piyano dersleriyle başladı.

1994 yılında MSÜ Devlet Konservatuvarı gitar bölümünden mezun oldu. Ertan Birol ve Polonyalı gitarist Ireneutz Strahocki ile klasik gitar çalışan Sazlı, 1996 yılında kompozisyon dalı yüksek lisans eğitimine başladığı Amerika Birleşik Devletleri Boston Üniversitesi ´ nde 2005 yılında doktorasını tamamladı.Sazlı'nın yurtdışına açıldığı günlerde müzik hayatına damgasını vuran isim ise sanata büyük hizmetleriyle tanınan bir ailenin mensubu oldu. Yapı-Kredi Bankası'nın kurucularından Kazım Taşkent'in gelini Zeynep Taşkent ile tesadüfen tanışan Sazlı, yeteneğine inanan bu isim tarafından ABD'ye götürülerek Boston Üniversitesi Fizik Profesörü Giovanni Lanza ile tanıştırıldı. Sazlı'nın yanında getirdiği besteleri dinleyen kompozisyon hocasının ‘‘İlk kez gözleri görmeyen bir kompozisyon öğrencisiyle çalışacağız’’ sözleri umutlarını yeşertti. Koç Vakfı, Eczacıbaşı, Flarmoni Vakfı ve Zeynep Taşkent özel bursları ile okuyan, Boston Üniversitesi'nin en başarılı kompozisyon öğrencisi seçilen Sazlı, okulun master başarı ödülünü de aldı.İlk kez ABD'nin Boston Üniversitesi böyle bir öğrencinin de kendi öğrencileri olabileceği gerçeğini gördü. Koray Sazlı böylece bir ilki başarmış oldu.

Eğitimi sırasında Boston Üniversitesi kompozisyon ve teori bölüm ödülü, Amerikan Ulusal Müzik Onur Kurumu "Pi Kappa Lambda" üyeliği ve "Kahn Kariyer Atılım" Ödülüyle şereflendirildi.

Kompozisyon çalışmalarına Babür Tongur ile armoni ve kontrpuan çalışarak başlayan Sazlı, Boston Üniversitesi ´ nde Samuel Headrick, Martin Amlin, Theodore Antoniou, Marjorie Merryman, ayrıca katıldığı ustalık kurslarında L. Foss, S.Adler, J . Harvey , M. Jarrel l ve M.Stroppa ile çalıştı .

Çeşitli okul ve kuruluşlara konuşmacı olarak da katılan Sazlı´nın eserleri Türkiye, ABD , Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Yunanistan´da seslendirildi. Sazlı´nın eserleri, X. Uluslararası Görme Özürlüler Beste Yarışması´nda (Çek Cumhuriyeti 2007), İKSEV'in düzenlediği 6. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması´nda (İzmir 2006), IX. Uluslararası Görme Özürlüler Beste Yarışması´nda (Çek Cumhuriyeti 2003) ve YTÜ STF ´ nin düzenlediği III. Gitar Günleri Ulusal Gitar Beste Yarışması´nda (İstanbul 2002) çeşitli ödüllere lâyık görüldü. 2005 yılında "Musica Anatolia" adlı çağdaş müzik topluluğunu kurdu.

Yar.Doç.Dr.Koray SazlıDünyanın sayılı Görme Engelli Kompozitörlerinden olan Yar. Doç.Dr. Koray Sazlı, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde, armoni dersleri vermekteyken, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü, Duysal Sanatlar Tasarım Anabilim Dalı Başkanlığı görevine getirilmiş olup İstanbul´da kabartma müzik kütüphanesi kurma çalışmalarına devam etmektedir.