Görmeyenler Arası Futbol Maçları

   

     GÖRME ENGELLİLER ARASI FUTBOL MAÇLARI

Körler Futbol Maçında ikili mücadele

 

Görmeyenler içine zil konulmuş, hareket ettiğinde ses çıkaran özel bir top ile futbol oynarlar. Çoğunlukla B2 ve B3 kategorisinde yer alan yani kısmen görme yetisi bulunan sporcuların yaptığı futbol maçlarında sesli iletişim ön plandadır. Futbolcular birbirlerine seslenerek topu kendilerine atmasını isterler. Kaleciliği genellikle görme düzeyi daha fazla olan oyuncular yaparlar. “Görme Engelliler Spor Kulüpleri” futbol takımları kurmakta ve turnuvalara katılmaktadırlar.
 
    Körler okullarında futbol çok yaygındır. Top peşinde koşarken sınıfta kalıp eğitimlerini geç bitiren öğrenciler vardır. “Okul yıllarında futbolu bıraksaydım şimdi iyi yabancı dil konuşurdum” ya da “Bir enstrüman çalmayı öğrenmiş olurdum” diyen görmeyenlerin sayısı az değildir.
 
     Körler okullarındaki futbol maçlarında, genellikle, kale direkleri yine görmeyen öğrencilerdir. Penaltı atışı yapılırken, vuruşu yapacak oyuncu şöyle bağırır: “Sağ direk ses ver, sol direk ses ver.” Direkler de el çırparak kalenin sınırlarını duyururlar. Auta çıkan ya da sahanın içinde bir yerde durup sessiz kalan topun bulunması bir sorundur. Ama hiçbir zorluk milyonları peşinden koşturan bu popüler sporu körlerin de yapmasına engel olamamıştır.
 
Dr.Kerim Altınok