Rüya Ve Maskeler Teyatral Dans Gösterisi

Rüya ve maskeler bir teatral dans gösterisi.

Engelli ve engelsiz dansçıların birlikte sunduğu performans, izleyenlere unutulmaz anlar ve farkındalık yaratacak bir deneyim yaşatıyor.

Senaryosunu Ramazan Baş’ın, koriografisini Hakan Ceyhan’ın hazırladığı, Tan Sağtürk’ün sanat danışmanlığında gerçekleştirilen projeye, Kerim-Selim Altınok ve piyanist Linda Kaso canlı müzikleriyle katılıyorlar. Mutlaka izlemelisiniz.

Oyundan elde edilen gelir TOFD’nin Gürpınar’daki bakım evinin giderleri için kullanılıyor. Gösteriyi izlemeye gelen misafirler TOFD projelerine katkıda bulunmak isterlerse 20 Liraya bilet alarak destek verebiliyorlar.

Rüya Ve Maskeler Tanıtım Videosu

Gösteri günlerini takip etmek için TOFD Resmi Web Sitesi

 

 

 

DANS EDERKEN ENGEL YOKTUR; DANS ENGEL TANIMAZ

TOFD ,1998 yılında kurmuş olduğu sanat atölyesi çalışmalarına Rüya ve Maskeler isimli dans gösterisiyle devam ediyor .

Sanat Danışmanlığı’nı Tan Sağtürk’ün üstlendiği Dans Projemiz: “Rüya ve Maskeler”…

 Engellenerek yaşamaya, zorunlu bırakılmış amatör bir dansçının, toplum baskısı olmaksızın, özgürce ve dışlanmadan dans edebilmek için verdiği mücadelede karşılaştığı güçlükleri anlatıyor.

Gerçek yaşamdan esinlenerek oluşturulan “Rüya ve Maskelerin” hikâyesi; abartılmış gibi dursa da, çağımız insanının,  insan sorununa/engelliye olan ilgisizliği, ötekileştirmedeki başarısı ve yabancılaşmasını ele alıyor.

Hikaye; empati yapıldığında birlikte aşılamayacak hiçbir engelin bulunmadığını anlatmayı amaçlıyor.Rüya ve Maskeleri Sergileyen Ekip; 5 ortopedik engelli, 1 işitme engelli, 6 engelsiz, Toplam: 12 dansçıdan oluşmaktadır.

2 görme engelli, 1 engelsiz sanatçıdan oluşan  müzik topluluğu; (Piyano LİNDA KASO,  gitar-flüt KERİM ALTINOK  ve  mandolin SELİM ALTINOK) gösteriye canlı müzikle eşlik etmektedir.

Toplum, her bireyin gönlüne göre yaşadığı, kendini gerçekleştirebildiği bir sosyal alan mıdır, engelleri sebebiyle ötekileşmiş olanların yaşamını daha da güçleştiren içten içe sevgisizlikle boğuşan bir kalabalığın oluşturduğu dev bir organizma mı? Sokağa çıkın, otobüse binin, binalara girin, merdivenlerden çıkın, yatağınıza uzanın. Tüm bunlar her gün sayısız defa yaptığınız, üzerine düşünmeye bile gerek görmediğiniz eylemlerden başka bir şey değil. Şanslısınız. Bazılarımız için yatak fazla yüksek bir tepe, sokaklar hareket etmemize izin vermeyen yerler, insanlarsa maskelerinin ardında yüzleri unutulmuş olanlar haline gelmiş…

Sahne üzerinde profesyonelce dans eden dansçılarımızı izleyin... İmkânsızı olanaklıya çevirmenin yolu, hala karşımızdakini anlamaktan geçiyor... Aynı şehirde yabancılarız. Bir gün korkmamak, birbirimizin varlığını kabul ettiğimizde mümkündür belki de.

Biz aylarca çaba sarf ettik, beraber ter döktük dans ederken. Hazırız ve sizi tanışmaya bekliyoruz…

Destekleriniz için TEŞEKKÜR ediyoruz.

 

 

DANSÇILAR

YUNUS EMRE ÖZTÜRK            

SELEN AKDOĞAN                                       

YİĞİTCAN DAĞILGAN                

DENİZ KİLİTOĞLU    

TALİHA NİHAN DURMAZEL                                                        

 

ENGELLİ DANSÇILAR

BÜŞRA TUFAN - İŞİTME ENGELLİ

AHMET GÜZEL -ORTOPEDİK

ESRA KILIÇ - ORTOPEDİK

YAVUZ DİKBIYIK - ORTOPEDİK

UFUK ÇUĞLAN - HAFİF MENTAL

BÜLENT PAMUKÇU - ÇOCUK FELCİ

 

MÜZİK-KAREOGRAFİ

HAKAN CEYHAN / KOREOGRAFİ

LİNDA KASO / MÜZİSYEN

SELİM ALTINOK / GÖRME  ENGELLİ  MÜZİSYEN

KERİM ALTINOK / GÖRME ENGELLİ MÜZİSYEN

IRMAK BAHÇECİ / DRAMATURG