Satranç Öz Geçmişimiz

 

Kerim ve Selim Altınok satranç tahtası başında Serdar Bilgili objektifinden

Serdar Bilgili'nin objektifinden Kerim ve Selim Altınok,satranç tahtasının başında

Satranç Takımı

Bu sahifede, beyin sporu satranç ile ilgili yazılar ve teknik dosyalar bulacaksınız.Sitemizden indireceğiniz "pgn" uzantılı satranç dosyalarını winboard satranç programı ile açarak inceleyebilirsiniz. Çeşitli satranç dergilerinde yer alan yabancı kaynaklardan tercüme ettiğimiz analizli oyunlar sitemizde yer almaktadır.
Satrançsever ziyaretçilerimizin bu güzel oyunları inceleyip tahta üzerinde uygulamaktan keyif alacaklarını umuyoruz.

Kerim Altınok Millî maçta İngiltere

Selim Altınok Millî Müsabakada İngiltere

Millî sporcu olarak, satranç kariyerimiz boyunca katıldığımız turnuvalarda ve özel karşılaşmalarda oynadığımız partilerin tamamına ulaşabilirsiniz. Ünlü şampiyonların oyunlarını ve görme engelliler arasında düzenlenen Uluslararası Turnuvalardaki maçları içeren veri tabanı dosyalarını indirebilirsiniz.Kombinezon Köşesinde, yabancı kaynaklardan inceleyip seçerek hazırladığımız konumlara ve çözümlerine bakabilirsiniz.

Selim Kerim Altınok evde satranç maçında Kerim Altınok ve Selim Altınok satrancı 14 yaşındayken büyük babalarından öğrendilerVe yine büyükbabalarının armağan ettiği Capablanca’nın, Satrancın Esasları adlı kitabıyla teorik çalışmalara başladılar. Altı ay sonra Onu yenecek seviyeye gelmişlerdi.(Dedem ve Satranç sayfasına bakınız) Nevzat Süer’in Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan Satranç Köşesi’ni dokuz yıl aralıksız takip ettiler.

İlk defa; 1983’te resmî bir turnuvaya katıldılar ve Türkiye Gençler Şampiyonası’nda 9 oyunda, her ikiside 4.5 puan kazandılar. İzleyen yıllarda görme seviyeleri azaldığı için, yurt dışından getirttikleri kabartma yazılı satranç kitaplarıyla çalışmalarını sürdürdüler. Braille Chess Magazine’e abone oldular.
Kerim Altınok Millî Eşofmanlı,madalya ve kupalarıyla Kerim Altınok,1984 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Satranç Şampiyonluğunu kazandı.
1990’lı yıllarda yayınlanan Satranç ve Hayat dergisiyle ve Satranç Okulu web sitesinde köşe yazarlığı yaptılar.İSEM Satranç Dergisinde yazmaya devam ediyorlar. 1990’ların başlarında engelli dernekleri arasında satranç turnuvaları düzenlediler ve bunlara görmeyen dernekleri adına katıldılar.
Selim Altınok Millî Eşofmanlı,madalya ve kupalarıyla Selim Altınok,
1996 yılında dönemin Dünya Şampiyonu Anatoly Karpov’la bir gösteri maçında berabere kalmayı başardı.(Karpov-Selim Altınok oyunu için tıklayınız.)

2000’li yıllara gelinirken görmeyenlerin bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasıyla, satranç çalışmalarında kabartma yazılı kitapların yerini bilgisayar ve internet aldı.

1999 yılından itibaren katıldıkları görme engelliler arası resmî ve özel turnuvalarda çok sayıda şampiyonluk kazandılar. Millî Takım oyuncusu olarak ülkemizi yurt dışında temsil ettiler. Polonya 1999 Fair Play kupası, 2000 İspanya Dünya 15’inciliği, 2001 İstanbul Balkan Ülkeleri satranç turnuvasında gümüş ve bronz madalyaları bulunmaktadır.
Kerim ve Selim Altınok Millî Eşofman,madalya ve kupalarıyla Zaman zaman görenler arasında oynanan turnuvalara da katılmaktadırlar. 2005 yılında takım halinde yer aldıkları İstanbul Liginde bir çok gören ekibi geride bırakarak grup birincisi olmuşlardır.

Selim Altınokİngiltere 2007 Körler Avrupa Şampiyonası’nda,2000 Raitingliler Altı kategorisinde en iyi dereceyi yaparak birincilik ödülü alırken 2128 ELO puanı çıkarmıştır.

Satranç görmeyenlerle görenlerin eşit koşullarda birlikte yapabilecekleri nadir spor dallarından biridir. Kerim ve Selim Altınok görmeyen gençlerin sosyalleşmesi ve topluma entegrasyonunda katkısı olduğunu düşünerek satranç eğitimine önem verdiler. İlk öğretimdeki görmeyen öğrenciler için Kabartma Satranç Kitabı hazırlayıp körler okullarına dağıttılar. Yetişkinler için de geniş kapsamlı bir Satranç Eğitim Seti CD si hazırladılar.