Görme Engelliler İçin Sesli Satranç Kitapları

Görme Engellilerin başarıyla oynayabildiği satrancı öğrenmeleri için sesli eğitim materyaline ihtiyaç vardır. Ülkemizde ne yazık ki bu konuda hiç kaynak yoktur. Biz uzun yıllar gören arkadaşlarımıza okuttuğumuz ve kasetlere çektiğimiz satranç kitapları ve analizli usta oyunlarının ses kayıtlarını bilgisayar ortamına aktardık. Ayrıca internetten bulup incelediğimiz satranç kombinezonlarını açıklamalı olarak seslendirip kaydettik. Öğrenciye düşünme süresi verip ardından çözümü okuduk.

 Böylece YAKLAŞIK 15 YILLIK EMEK SONUNDA CİDDÎ BİR BİRİKİM OLUŞTU.

Şimdi bu özel arşivimizi paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bunun satrancı bilip de geliştirmek isteyenler için çok faydalı olacağına inanıyoruz.

Bu arada satrancı hiç bilmeyen arkadaşlarımızı düşünerek, iki yıllık bir çalışma sonunda sesli eğitim seti hazırladık. Bu, sıfırdan satranca başlayan görme engellinin ihtiyacı olan tüm bilgileri içeren bir sesli kaynak. Ayrıca günümüzde yaygın biçimde kullanılan, internet üzerinden online canlı satranç, bilgisayara karşı satranç oynama, satranç programından analiz desteği alma, uluslararası turnuvalarda kullanılan ortak notasyon gibi konularla ilgili teknik bilgileri de içeriyor.

Tüm kaynakları arkadaşlarımızla paylaşıyoruz, hiçbir ücret ödemeden internetten indirip kullanabilirler.

Tüm dosyaları, Boğaziçi Üniversitesi’nin Getem adlı Sesli İnternet Kütüphanesine gönderdik.
Bu arada satrancı konu alan roman hikaye ve belgesel nitelikteki bazı kitapları da okuttuk, bunları da aynı sitede bulabilirsiniz. Getem’in şu ana kadar internete koyup kullanıcılarının hizmetine sunduğu satranç kitaplarının linklerini aşağıda bulabilirsiniz.

    Ayrıca Getem’in arama sahifesine satranç yazıp sizin arama yapmanız da mümkün, bunu özellikle öneririz, çünkü zaman içinde linkler değişebilir ya da yeni gönderdiğimiz sesli kitaplar eklenebilir. Bir hatırlatma yapmak istiyoruz: Getem’de yer alan satranç kitaplarının bazılarında eser adı hatalı olarak geçirilmiştir. Bunların düzeltilmesi için gerekli hatırlatmalar tarafımızdan yapılmıştır. Bizim aşağıda vereceğimiz kitap adlarını tıkladığınızda gelen isimlerin bazan birbirine uymaması bundandır.

İstanbul’da yaşayan arkadaşlarımız İncirli’deki Bakırköy Rıfat Ilgaz İlçe Halk Kütüphanesi Sesli Kitaplığından ya da kısmen Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nden aynı satranç kitaplarını CD/DVD/Flash Bellek ile de alabilirler.

Kasetlerdeki ses kayıtlarının bilgisayar ortamına aktarılmasındaki katkılarından ötürü arkadaşımız Levent Açlan’a teşekkür ederiz.

 

Kerim Altınok ve Selim Altınok

 

SATRANCI GELİŞTİRMEYE YÖNELİK SESLİ KİTAP LİNKLERİ

 

1851'den 1994'e Seçme Satranç Partileri
 

Tal'in Seçilmiş Analizli Oyunları
 

Alekhine'in Seçilmiş Analizli Oyunları
 

Çeşitli Satranç Örnekleri (Tercümelerimiz)
 

Satranç Kombinezonları
 

Satranç Oyun Sonu
 

Seçilmiş Satranç Kombinezonları

Satrançta 1, 2, 3 Hamlede Matlar (Ilgaz Gümüştaş)
 

SATRANÇLA İLGİLİ EDEBÎ ESER VE BELGESEL KİTAPLAR

Bir Satranç Öyküsü

Satrançta Dünya Şampiyonluğu

Satranç Ustası Don Sandalio'nun Romanı