Kabartma Satranç Kitabımız

 

 
Ankara Beşevler Körler okulu’nu ziyarete gitmiştik. Öğrencilerle söyleşirken bizimle satranç oynamak isteyen küçükleri de kırmamak için satranç takımımızı masanın üzerine kurmuştuk. Çocukların bir çoğu milli satranççı olduğumuzu bildikleri için bizle oynamak istiyorlardı. O yıl ben Türkiye birincisi olmuştum, şampiyondan puan alırmıyız acaba diye hepsi heyecanla bekliyorlardı. Biri karşıma oturdu, hamle yapmaya başladık, oyun gücü yetersizdi, daha kötüsü satranç notasyonundan haberi yoktu. Kendi hamlesini yaptığında elimi tutuyor ve taşına değdirip “Böyle oynadım Selim ağabey” diyordu. Okulun en iyisiydi üstelik. Ona sordum: “Notasyon bilmiyor musun? Bir turnuvaya katılsan rakibine hamleni nasıl anons edeceksin?” Bilmiyordu gerçekten. Bu koşullar altında satrancını geliştirmesi mümkün değildi. Çünkü satranç kitaplarını okuyup analizleri izleyebilmek için notasyon bilmesi gerekliydi.
İşte o an kafamızda özellikle körler okullarında okuyan küçük öğrenciler için temel bir satranç kitabı yazma fikri belirdi. Bu kitap kabartma harflerle basılmalıydı. Öğrencilere, satrancın temel kurallarını, nasıl oynanacağını, hamlelerin ne şekilde yazılıp karşı tarafa bildirileceğini, uluslar arası turnuvalarda dilini hiç bilmediğiniz kimselerle maç yaparken kullanmanız zorunlu olan özel satranç notasyonunu öğretmeliydi. Öğretirken eğlendirmeliydi de, dolayısıyle çocukların ilgisini çekebilecek hoş ve akılda kalıcı örnekleri içermeliydi.
Yaklaşık birbuçuk yıl üzerinde çalıştıktan sonra “SATRANÇ ÖĞRENİYORUM” adlı kitabımız hazırdı.
İşin ikinci kısmı kitabı basmak üzere bir sponsor bulmaktı. Bu belki de kitabı yazmaktan daha zor bir işti aslında. Kabartma kitap basmanın maliyeti normal kitabın otuz ya da kırk katıdır.
Sonuçta Ulus Rotary Kulübü başkanı Necdet Almaç ve eşi Mine Almaç projemize destek verdiler. Onlar bizim çok kıymetli dostlarımız, kendilerine görme engelliler camiası adına teşekkür ederiz.
Kitabımız 2004 yılında basıldı ve ilkin “Türkan Sabancı Körler Okulu”’nda düzenlenen bir törenle öğrencilere armağan edildi. Bunu diğer okullar ve görme engelliler spor kulüpleri izledi.
 
Şimdi bir çok körler okulunda ve spor kulübünde bu kitaplardan mevcut ve satranca başlayan genç kardeşlerimize kılavuzluk ediyor. Biz de bundan sonsuz mutluluk duyuyoruz.