Kabartma Koro Notaları

 

 

Altı Nokta Alfabe

Bu sayfada çok sayıda kabartma koro notasına ulaşabilirsiniz. 10 yıl süreyle şeflik ve koordinatörlüğünü yaptığımız çok sesli koromuz ilk günlerinde üyesi olan görmeyen arkadaşların müzik yetileri, deneyimli kulakları ve öğrenme kabiliyetleri sayesinde çalışmalarını dinleme ve ezberleme yöntemiyle sürdürdü. Ancak kısa bir süre sonra ele alınan eserlerin seviyesinin yükselmesiyle kabartma yazılı nota kullanma ihtiyacı doğdu. Ülkemizde böyle notaları hazır olarak bulmak mümkün değildi.
Bu maksatla mürekkep yazıyla basılmış koro notaları temin ederek bunları nota bilen arkadaşlarımıza ölçü ölçü ve nota nota kasetlere okuttuk. Sonra bilgisayarın başına geçerek bu kayıtları nota nota Braille yazıya aktardık. Bu çok meşakkatli bir çalışmaydı. Notaları okuyan dostlarımıza teşekkürler. Tek bir parçanın kabartma notaya aktarılması yaklaşık on saat sürüyordu.

Böylelikle elimizde ciddi bir “Braille koro nota arşivi” oluştu. Henüz kabartma yazılı bir kitapta toplanmayan bu kaynağı, görme engellilerden kurulu bir koro oluşturacak şef ve eğitimci arkadaşlarımızın kullanımına sunmak amacıyla burada yayınlıyoruz.
Aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak indirebileceğiniz sıkıştırılmış dosyanın içinde soprano, alto, tenor ve bas partilerini içeren çok sayıda Braille koro notası var. Bunları kabartma baskı makinalarıyla print ederek kullanabilirsiniz. Sayfalar 30 karakterlik satır genişliği ve 27 satırlık sayfa uzunluğuna göre düzenlenmiştir.

İyi çalışmalar dileriz.

 

ALTI NOKTA KÖRLER DERNEĞİ

İSTANBUL ŞUBESİ ÇOK SESLİ KORO ŞEFLERİ

Kerim Altınok Selim Altınok

 

 

Kabartma Koro Notaları İndirmek İçin Tıklayınız