KÖR NEW YORK VALİSİ

New York'un yeni Valisi Kör!

 

 

Kör ve Siyâhi,New York ValisiNew York’un ilk siyahi ve görme engelli valisi olan “Davit Paterson” Amerika Birleşik Devletleri’nin en uzun süre görevde kalmış olan başkanı,Franklin Delano Roosevelt’ten bu yana vali unvanını kazanan ilk engelli oldu.1928 yılında New York Eyaletine vali seçilen ve bu görevde dört yıl kaldıktan sonra, ABD Başkanı olan Roosevelt’de,çocuk felci nedeniyle bacaklarına gelen felç yüzünden tekerlekli sandalye kullanıyordu.

Eski New York Senatörü Basil Paterson’un oğlu olan David Paterson Hukuk Eğitimi gördükten sonra 1985 yılında henüz 31 yaşındayken New York Senatosu’na girmişti. 20 Mayıs 1954 doğumlu olan David Alexander Paterson, istifa etmek zorunda kalan New York Valisi Eliot Spitzer’den görevi resmen devraldı.Paterson, 55'inci New York valisi olarak yemin etti.Yemin törenine Demokrat Parti başkan aday adayı Hillary Clinton da katıldı.

Paterson’un yakın arkadaşı olan Alp Sharpton, "İki engeli var:Görmemesi ve ırkı. Ama hiçbir zaman bunu bahane etmez. ’Ben azınlık grubunun azınlık grubuna ait biriyim. Ben yapabiliyorsam, bana bahanelerle gelmeyin’ der" dedi.

Yeni vali eyalet bütçesindeki 5 milyar dolarlık açıkla baş etmek zorunda kalacak.