İkizlik Üzerine

SElim-Kerim-Fatih-Burak

 

Kardeşlikten öte bir şey ikizlik, bir anneden bir doğumda dünyaya gelmek. Hele tek yumurta ikiziyseniz, yakınlık daha da artar. Çift yumurta ikizleri genellikle farklı cinsiyetlerde olurlar ve fiziksel benzerlikleri azdır. Tek yumurta ikizleri ise genellikle aynı cinsiyette olurlar ve daha çok benzerler birbirlerine. Aslında ikiz kardeşler arasında mizaç farklılıkları olur, dikkatle bakıldığında ya da onlarla bir süre birlikte kalındığında, birbirlerine tıpatıp benzemediklerinin de ayırdına varırsınız. Filmlerde ve romanlarda anlatıldığı gibi, birinin başı ağrıdığında, öbürünün de ağrıyan ikiz görmedim ve de duymadım. Bizde de böyle bir şey olmadı, ama Selim – Kerim kardeşler olarak birlikte büyüdüğümüz, eğitimimizi ve iş hayatımızı, projelerimizi hep beraber yürüttüğümüz için fikir ve düşünce beraberliğimiz çok belirgindir. Birimiz leb demeden diğeri leblebiyi anlar çoğu zaman, birbirimizi tamamladığımızı düşünürüz. Bu kardeşlikten öte bir şeydir, güzel bir şey, işbirliği, güçlerini birleştirmek, aynı amaç için çalışmak, adeta bir takım olmak. Örneğin sahnede müzik yaparken ben mandolin ile melodiyi çalarım, Kerim ise gitarıyla ritm tutar. O şarkıyı söyler, ben vokal yaparım. Üniversitede, Hukuk Fakültesi’nde de ben not alırken, Kerim dersi dikkatle dinler, kaçırdığım yerleri aklında tutar, profesör bir soluk aldığında hemen bana yazdırırdı. Bizi uzaktan tanıyan bazı kimseler “Selim Kerim’i tek bir kişi zannediyorduk” diyorlar bazen.
 
Kitabımız Karanlığın Rengi Beyaz’ı birlikte kaleme aldık. Ama aramızda bazı farklar ve bir iş bölümü olduğunu da belirtmemiz gerekir. Mesela bilgisayardaki bir çok iş, yeni bir programın kurulması, oluşan bir teknik sorunun giderilmesi gibi konular Kerim’in uzmanlık alanına girer. Bu alanda hazırladığımız Eğitim CD’lerinde de asıl emek Kerim’e aittir. Buna karşılık, iletişim benim saham içindedir. Kerim’in cep telefonunu arayanlar bile çoğu kez beni bulurlar karşılarında, çünkü o ya bilgisayar başındadır ya da, yorgunluktan konuşamayacak durumdadır.
 
İkiz olmanın bizim için avantajları olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz, ama önemli bir mesele hakkında, özellikle ikiz çocukları olan aileleri uyarmak isteriz.
 
İkizlerinizi çoğunlukla yapıldığı gibi, bir örnek giydirmeyiniz, bireysel gelişimlerini tamamlamaları için onlara fırsatlar yaratınız, farklı çevreler oluşturmaları için yardımcı olunuz, aynı okulda eğitim görmelerinin pratik kolaylıkları olacağı muhakkaktır ama en azından farklı sınıflarda okumaları düşünülebilir. Bu, ayrı öğretmenler, değişik arkadaşlar demektir ve kişisel gelişimlerine yararı olacaktır. Aynı sınıfta okurlarsa da hiç değilse ayrı sıralarda oturmalıdırlar.
 
Ünlü piyanist ikizler “Güher – Süher Pekinel” kardeşlerin, müzik eğitimlerinin bir bölümünü farklı konservatuvarlarda yürüttüklerini ve kendi müzikal kişiliklerini kazandıktan sonra birlikte çalışmaya başladıklarını biliyor muydunuz? Evet gerçekten de çocuk yaşta yurt dışına eğitim amacıyla gittiklerinde, müzik profesörleri ilk birkaç yılı ayrı şehirlerde geçirip daha sonra bir araya gelerek bir ikili oluşturmalarını uygun görmüşlerdi.
 
Bizi bu konuda uyaran, avukatlık stajımızı yaparken tanıştığımız İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi Reisi “Naci Tanverdi” oldu. Biz stajımızı da eski alışkanlıkla aynı mahkemelere düşürmeye çalışırken, sıra Ağır Cezaya geldiğinde farklı mahkemelere verildiğimizi öğrendik, önce çok şaşırdık, ama Naci Bey bizi odasına, çay içmeye davet edip de durumu açıklayınca ikna olduk.
 
"Arkadaşlar, ben özellikle sizleri ayrı mahkemelere yazdırdım, böylelikle farklı insanlar tanır, değişik olaylar görürsünüz, böylesi ileride iş hayatında ve her yerde sizin için daha iyi olur" diye uyardı bizi. Teşekkürler Naci Tanverdi.
 
Şimdi biz de küçük ikizlere ve anne babalarına karşı uyarı görevimizi yerine getirelim. Bizden söylemesi.